Přeskočit na obsah

William Worrall Mayo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
William Worrall Mayo
Narození31. května 1819
Salford
Úmrtí6. března 1911 (ve věku 91 let)
Rochester
Místo pohřbeníRochester
Povoláníchemik, politik, gynekolog a editor
ZaměstnavatelUniversity of Missouri
DětiWilliam James Mayo
Charles Horace Mayo
Funkcemember of the State Senate of Minnesota
Mayor of Rochester, Minnesota
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Worrall Mayo (31. května 1819, Salford, Spojené království6. března 1911, Rochester, USA) byl americký chemik a lékař, narozený v Anglii. Jeho soukromá medicínská praxe v Rochesteru ve státě Minnesota se stala základem budoucího prestižního výzkumného centra a univerzitní nemocnice Mayo Clinic.

Socha Williama Mayo u kliniky

William W. Mayo se narodil v Salfordu v anglickém hrabství Velký Manchester. V Manchesteru studoval u chemika Johna Daltona. Roku 1846 odjel do Spojených států. Začal pracovat jako farmaceut v Bellevue Hospital v New Yorku, ale brzy se rozjel na západ. Zakotvil v Indianě, kde pracoval jako krejčí. V roce 1849 pomáhal při epidemii cholery a poté začal navštěvovat kurzy na Indiana Medical College, kde získal lékařské vzdělání. Titul získal 14. února 1850.

Roku 1851 se Mayo oženil s Louise Abigail Wright, dva roky nato se jim narodila dcera Gertrude. Osm let po ní do rodiny přibyl první syn, William James, v roce 1865 druhý, Charles Horace.

V roce 1863 se Mayo přestěhoval do Rochesteru, kde si otevřel chirurgickou praxi. Angažoval se také ve správě věcí veřejných, stal se členem městské rady i starostou, byl členem školního výboru. V letech 1891 až 1895 byl senátorem za stát Minnesota.

Poté, co město postihlo roku 1883 tornádo, rozhodl se Mayo spolu se svými syny a řeholními Sestrami sv. Františka otevřít nemocnici. Stalo se tak 1. října 1889, čímž se zrodilo lékařské výzkumné a vzdělávací centrum Mayo Clinic. Když později William odešel do penze, pokračovali v jeho práci jeho synové.

Tento článek čerpá z 11. vydání Encyclopædie Britannicy z roku 1911, nyní již volného díla (public domain), z hesla (anglicky) „Mayo Family“.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]